تبلیغات
گل های آپارتمانی - نکاتی برای میوه کاری

امروز:

نکاتی برای میوه کاری

درنیمکره ی شمالی، شیب های رو به جنوب حداکثرمقدار نورخورشید را دریافت می کنند این گونه اراضی دربهار زودتر گرم می شوند و در تابستان گرمتر و خنک ترند و در پاییز دیرتر سرد می گردند. بنابراین در مناطق سردسیرخطر سرمازدگی زمستانه این اراضی کمتر ولی از نظر سرمازدگی بهاره(سرمازدگی گل ها)بیشتر است.

نور زیاد باعث سوختن برگ و گاهی تنه ی درختان می شود پس باید درختان را نزدیک  به هم کاشت اما در مناطقی که هوا ابری است فاصله کاشت بیشتر است.

شرایط آفتاب شدید باعث تیره شدن پوست انار و عدم رنگ گیری دانه ها در زیر منطقه ی پوست سیاه شده می شود.

نهال های انتخابی باید عاری از هرگونه شپشک وتخم حشرات بوده وفاقد بیماری های قارچی، باکتریایی، نماتد ریشه و عاری از امراض ویروس که با پیوند منتقل می شوند باشد.

نهال های مسن هر چند ممکن است زودتر به بار برسند ولی به علت بالابودن تلفات جابجایی وامکان اینکه به طرز مطلوب هرس و فرم دهی نشده اند مقرون به صرفه نیست.

باید نهال طوری در چاله قرار گیردکه طوقه در مجاورت سطح خاک واقع شده و محل پیوند بیرون باشد برای توفیق در اینکار حتماً باید ازخط کش درختکاری استفاده شود

جهت محافظت درختان جوان از جویده شدن تنه ی آنها به وسیله ی حیوانات جونده، قرار دادن حفاظ دور تنه ی درخت الزامی است.

درحین جابجایی نهال باید ریشه ازهوا و باد در امان باشد. برای ایجاد تعادل بین ریشه واندام های هوایی باید قسمتی از سرشاخه ها هرس شود تا جبران ریشه های از دست رفته باشد وتعادل تاج با ریشه برقرارشود. معمولاً ریشه های شکسته، له شده و با رشد غیر متعارف رابا قیچی تیز حذف می نماییم و عمل پرالیناز(ضدعفونی)را برای نهال انجام می دهیم.

اگر خاک زراعی کم عمق ونا مرغوب باشدابعاد چاله ها بیشتر خواهد بود وبرعکس.

باید دانست که درآبیاری لزومی ندارد که طوقه ی درخت با آب تماس داشته باشد. معمولا ریشه ها در سایه انداز درخت پخش می شوند وآبیاری در این قسمت صورت می گیرد.

مشاهده شده که در شاخساره های پایه های پر رشد شیب حرکت روبه پایین هورمون اکسین بیشتر از شاخساره های پایه های پاکوتاه است.

مشخص شده که نسبت اسید آبسیزیک به اکسین رابطه ی معکوس با رشد پایه دارد.

هنگام کاشت نهال اگر خاک مرطوب باشد فقط باید بسیار خفیف آن را کوبید و الا مانع رسیدن هوا به ریشه ها می شود.

برای محاسبه ی درختان در هکتاراز فرمول  2D1D/S=Nاستفاده می شود که در ان:

تعداد درخت در هکتارN

مساحت باغ بر حسب متر مربعS

فاصله ی ردیف ها1D

فاصله ی درختان روی ردیف2D

 منبع:
http://abuma.mihanblog.com


نوشته شده در : سه شنبه 6 تیر 1391  توسط : گل های آپارتمانی.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر